Śląskie Targi Książki w Katowicach, 2017
W dniach 10-12 listopada br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się kolejna, trzecia już edycja Śląskich Targów Książki. Organizatorem wykonawczym wydarzenia była firma Murator EXPO, przy współudziale spółki Targi książki i Miasta Katowice. W roli honorowego Gościa wystąpiły Węgry, reprezentowane przez Instytut Kultury Węgierskiej w Warszawie.
Podczas trzech targowych dni zaprezentowało się łącznie 140 wydawców. Największymi stoiskami mogły pochwalić się: Dom Wydawniczy REBIS, Sonia Draga, Publicat, Świat Książki i Agora. Interesującą ofertę wydawniczą prezentowały m.in.: Annapurna, Bosz, Czerwone i Czarne, Czytelnik, Grupa Helion, Muza, Noir Sur Blanc, Telewizja Polska, Wydawnictwo Literackie i i Wydawnictwo Zmak. Targi były też okazją do udziału w wielu ciekawych spotkaniach z autorami, m.in. Katarzyną Bondą, ks. Adamem Bonieckim, prof. Jerzym Bralczykiem, Jackiem Cyganem, Jackiem Hugo-Baderem, Lechem Majewskim, Zygmuntem Miłoszewskim, Markiem Przybylikiem, Michałem Rusinkiem, Ewą Wachowicz, Sabiną Waszut, Krzysztofem Wielickim i Jakubem Żulczykiem.
Na najmłodszych czytelników czekały liczne warsztaty i animacje. Scena Główna oraz Fora 1, 2 były miejscem ciekawych debat i prezentacji z udziałem pisarzy, teoretyków kultury i literatury. Na specjanie przygotowanym stoisku Śląskich Blogerów Książkowych sporym zainteresowaniem cieszyła się akcja wymiany książek. Antykwariaty (Na Tamce i KDK) oferowały interesujące egzemplarze "z drugiego obiegu". W boxie Art-Papier można było poznać tradycyjną technike czerpania papieru. Zainteresowani śląską kulturą mogli porozmawiać z Markem Szołtyskiem (Książki o Śląsku), a entuzjaści kuchni śląskiej zadać kulinarne pytanie Remiguszowi Rączce.
Śląskie Targi Książki z roku na rok prezentują się coraz lepiej, zapraszając do udziału znanych wydawców i cenionych autorów. Niezwykle cennym i znaczącym elementem targowego "krajobrazu" są debaty o kulturze i języku oraz spotkania autorskie. Bezpłatny (jeszcze!) wstęp na targi, w połączeniu z promocyjnymi cenami książek stanowią mocny argument, by je odwiedzić. Ku wspieraniu czytelnictwa i literaturowych zainteresowań!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz