MTK 2018

Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, 2018

 

W dniach 25-28 października 2018 r. w krakowskiej hali targowej EXPO odbyły się 22. Międzynarodowe Targi Książki! Wydarzenie cieszy się tradycyjnie wielkim zainteresowaniem zarówno ludzi branżowo związanych z rynkiem książki jak i sympatyków różnorakiej literatury.  To najlepsza okazja, by wyruszyć "szlakiem" książki i autorów! W tym roku honory honorowego gościa tagów pełniła Szwecja!




W tegorocznej odsłonie MTK wystąpiło 615 wystawców z 20 krajów (m.in.: Chile, Gruzji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii). Do największych wydawniczych ekspozycji zaliczyć należy stoiska: BOSZ, Burda, Edipresse Książki, Egmont. Esprit, Helion, Nasza Księgarnia, Rebis, Replika, Wielka Litera, Wolters Kluwer, Wydawnictwo Literackie i Znak.



Wśród obecnych autorów nie zabrakło znakomitości pióra, literatury i publicystyki. W targowej przestrzeni swoje książki podpisywali m.in.:  Katarzyna Bonda, prof. Jerzy Bralczyk, Urszula Dudziak, Katarzyna Grochola, Małgorzata Grzebałkowska, Mirosław Hermaszewski, Wacław Krupiński, Cezary Łazarewicz, Jakub Małecki, Wojciech Miłoszewski, Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Andrzej Strejlau, Marin Wicha. Warto wspomnieć o obecności zagranicznych autorów, takich jak: Martin Caparros, Thomas Ericson, Thomas Sjoberg czy Nartin Widmark.



W czasie trwania krakowskich targów odbyło się wiele interesujących spotkań i debat. Bogdan Szymanik (szef Wydawnictwa BOSZ) wraz z towarzyszącymi mu współautorami dokonał okolicznościowej prezentacji wydawnictwa Polska 100 lat (album i zbiór esejów), dokumentującego dorobek państwa polskiego w wielu wymiarach życia społecznego, politycznego i kulturalnego w minionym stuleciu. Dom Emisyjny Manuscriptum przygotował szczegółową prezentację ekskluzywnego wydania Biblii Królów, stylizowanej na księgi z czasów Bolesława Chrobrego, wydanej w oparciu o przekład ks. Jakuba Wujka z 1599 roku.




Przedstawiciele Funfsacji Bookowy Dom zaprezentowali funkcjonalność platformy multimedialnej dostępnej online, adresowanej do najmłodszych użytkowników, która umożliwia redagowanie i publikowanie reportaży w cyfrowej wersji, dokumentujących rodzinne wspomnienia. Wiele miejsca poświęcono także zagadnieniom branży księgarskiej i bibliotekarskiej, zestawiając m.in. doświadczenia polskie i szwedzkie. Dyskutowano też o potrzebie kategoryzacji i spójności rynku wydawniczego (THEMA) oraz fenomenie literatury kryminalnej w aspekcie brutalizacji życia. Podczas MTK przyznano liczne laury wydawcom i edytorom, w tym m.in. nagrodę im. Jana Długosza.



Dla aktywnych czytelników przygotowano liczne atrakcje i konkursy z atrakcyjnymi nagrodami (m.in. limitowanymi torbami i czytnikami e-książek)! Partner targowy IKEA zorganizował specjalną strefę relaksu z... książką! Trudno wymienić wszystkie punkty bogatego, targowego programu, który z roku na rok wciąż zaskakuje i inspiruje, by tutaj przybyć. Kolejna taka szansa pojawi się już za rok!



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz